A ló megnyírása
A lovakat nyírni kell, hogy eltávolítsuk a téli szőrzetüket. Így nem csak hamarabb megszáradnak, és ezáltal elkerülhető a meghűlés, hanem könnyebb a tisztántartásuk is. Mindig lónyírásra gyártott készüléket használjunk. A megnyírt lónak viszont nincs meg a természetes védelme a téli hideg ellen, ezért ne felejtsük el betakarni. Az istállóban tartott lovak általában több nyírást és igazítást igényelnek, mint a legelőn tartott társaik.
Bizonyos helyeken csak olló szükséges. Nagyon óvatosan kell bánni vele, főleg a szemek környékén. A ló bajuszát nem szabad levágni, mivel ezek nélkül nem lesz képes felmérni a távolságot és előfordul, hogy beüti az orrát. Az istállóban tartott lovak bokaszőrét egész évben igazíthatjuk, de a legelőn tartott állatokét nem szabad, mert az védi a nedvesség és a hideg ellen.
A teljes nyírás (kopaszítás) a sörény teljes levágását jelenti, ezzel megoldható a rendetlen sörény problémája is, de akár 2 évbe is beletelhet, amíg visszanő, ezért jól gondoljuk meg ezt a lépést.
A sörény szedése azt jelenti, hogy nem csak megrövidítjük, hanem meg is ritkítjuk. Így a ló külseje rendezettebbé válik. Ha a farkat akarjuk megigazítani, akkor az alján egyenes vonalban kell elvágnunk úgy, hogy mintegy 12 cm-rel lógjon a csánk alá.
Minél több szőrt vágunk le a lóról, annál több takaróra lesz szükség. A nyírás nagy szakértelmet igényel és általában késő ősszel kezdik, és tél végéig hat-nyolc hetente kell ismételni. Ezután ne vágjuk a szőrt, mert megzavarhatjuk a nyári bunda kialakulását.
A ló számára a nyírógép hangja szokatlan lehet, ezért nagy türelemmel kell lennünk.
|