A lovunk tartása
A lótartás nem kis felellősség. Alaposan át kell gondolni, hogy milyen fajtájú, és milyen képességekkel rendelkező ló lesz számunkra a legmegfelelőbb. Lehetőleg kancát, vagy heréltet válasszunk, ha tenyésztésbe akarunk fogni, azt csak kellő tapasztalat megszerzése után tegyük.
Ha lovakat akarunk tartani azt többféleképpen is megtehetjük. Például bérelhetünk egy boxot egy telepen, így nem ránk hárul a gondozás amúgy hálás feladata, és szinte csak akkor látjuk, ha lovagolni akarunk rajta. A másik megoldás ha otthon, mellettünk alakítunk ki helyet neki, így sokkal többet törődhetünk vele, családtag lesz, amit nagyon meg tud hálálni, arról nem is szólva, hogy milyen jó is nézni az abrakot elégedetten ropogtató lovunkat, tudva, hogy hálás nekünk a gondoskodásért.
Ha úgy döntünk, a lovunknak mellettünk a helye, akkor mérlegelni kell az elhelyezését. A lónak az a legjobb, ha nagy helye van, ahol futkározhat egy kicsit. ppen ezért a minél tágasabb karám a legjobb nekik. Az igénytelenebb, szívósabb lovaknak nincs is igazán szükségük istállóra, csak egy esőbeállóra, ahová vihar esetén bevonulhatnak. Legfeljebb télre kell gondoskodni meleg helyről, azaz a legjobb az ilyen lovak tartásakor egy csikóistállóhoz hasonlatos építményt a karám közelébe rakni, aminek az ajtaját nagy hidegekben becsukva megvédhetjük lovainkat.
A másik a boxos rendszerű istálló. Ha e mellett döntünk, akkor figyelembe kell venni a lovunk mozgásigényét, és naponta több órára ki kell vinnünk őket, mert a tartós bezártság komoly pszichés zavarokhoz vezethet. Egy box nagyság kb. 8-10 négyzetméter legyen. Egy istállóban a legfontosabb, hogy világos, levegős, száraz legyen. Mindig tartsuk tisztán, rendben. A lovak alá szalmát vagy fűrészport tegyünk, hogy felszívja a piszkot, és ezt az almot lehetőleg naponta cseréljük.
1 - boxok
2 - abrakos kamra
3 - feljárat a padlásra
4 - szerszámosmakra
5 - ledobóakna
1, 3 - boxok
2 - takarmányos
4 - közlekedőfolyosó
Ha megfelelően gondozzuk, sok örömünk lehet új barátainkkal.
|