Etetőberendezések
A tömegtakarmányt túlnyomórészt tetszés szerinti mennyiségben (ad libitum) etetik. Az ehhez bevált etetőberendezéseket a 22 ,23. ábrán láthatjuk.
Etetőállások alkalmazásával az abrak- és tömegtakarmány gondosabb egyedi adagolása válik lehetővé. A 25. ábrán annak a kiállítási istállónak az alaprajza és etetőállásai szerepelnek, amelyet A. Kurz, U. Schnitzer és K. Zeeb mutatott be az Eurocheval 1988-ban. Természetesen léteznek fémpálcás megoldások is.
Az etetőállások válaszfalainak meg kell gátolniuk az átharapást, ugyanakkor nem akadályozhatják, hogy az állatok lássák egymást. A tömör falak főként a ranglétra alacsonyabb fokain álló lovakban keltenek fokozott nyugtalanságot, vezetnek kapkodó evéshez és az állások gyakori elhagyásához (abrakoláshoz természetesen meg lehet kötni az állatokat).
Az etetőállás méretei:
hossza (Wh × 1,8), azaz kb. 3,00 m,
magassága (Wh × 1,1), azaz kb. 1,80 m,
az alsó válaszfal távolsága a talajtól 0,50 m,
az oldalsó válaszfalak közti távolság 0,10 0,12 m.
Az ipar és a kutatás egy ideje fog-lakozik a ló automatikusan szabályozott etetésével, ami egyedi adagolást is lehetővé tesz. A mezőgazdasági építkezéskutatás braunschweigi intézetében kifejlesztett rendszert a 26. ábra mutatja. Minden etetőhelyet elektromágneses úton elzárt szellőzővel szereltek fel, ami csak a megfelelő kód megadásával nyitható. Csak az a ló juthat élelemhez az adott etetőhelyen, amelynek kötőfékjén vagy nyakszíján az etetőhelyhez tartozó kód van. Az abrakot a berendezés az egész nap folyamán elosztva adagolja.
Legújabban két üzemben, Weihen-stephanban, a lótakarmányozásban elektronikusan irányított takarmányadagoló központtal kísérleteznek. Az azonosítást ugyancsak a kötőféken vagy nyakszíjon hordott „transzponder” teszi lehetővé. Valamennyi folyamatot (az egyedi adagolást, az elfogyasztott mennyiséget és az evés ritmusát) központi számítógéppel vezérlik. Az eddigi tapasztalatok szerint egy adagolóközpont kb. 20 ló számára elegendő, pontos kialakítása azonban még kísérleti stádiumban van.
Kézzel való etetéskor a ló állandóan ellenőrizhető, a betegség (kólika), a sérülés azonnal kiderül. E felügyeletet takarmányautomata használatakor sem hanyagolhatjuk el, ezért az automata használatakor is legalább naponta legalább kétszer ellenőrizni kell a lovakat.
|