KORPÁK.
Gyakorlatilag csak a búzakorpa érhetô el nagyobb mennyiségben, ezért ismertetésünket erre korlátozzuk. Energiaértéke szegényebb (10.5-11.0 MJ DE/kg), nagy (12-13%) emészthetô nyersfehérje-tartalmú, rostszintje 10-12%. Kevés kálciumot (0.12%), viszont sok (1.43%) foszfort tartalmaz. Etetése gyorsitja a béltartalom továbbhaladását, az ún. tranzitot. Beteg, rekonvalescens, frissen ellett állatnak kiváló. Nagyobb mennyiségben hashajtó (laxatív) hatású, ezért ajánlott napi adagja 1-1.5 kg állatonéknt, de a 4 kg-og semmiképpen ne lépjük túl! Nedvszívó hatása a gyomorban, bélben is érvényesül, ezért száraz formában ne etessük. Mivel a fajlagos felülete igen nagy, hajlamos az avasodásra. Csak a kifogástalan minôségû etethetô meg! A korpák a "mas"-nak is integráns összetevôi; ezt a késôbbiekben ismertetjük.
Gyökgumósok és származékaik
Sárgarépa. Kiváló dietetikai hatású, ízletes takarmány. Megkönnyíti a bélsárürítést, a vizeletkiválasztást, tejtermelést, s egyben jelentôs karotinforrás (50-65 mg/kg). Elsôsorban csikóknak és szoptató kancáknak javasolható, fölaprózva, egyenlô tömegû zabbal összekevereve. Ajánlott napi adagja 2-5 kg.
A takarmány- és cukorrépa megitélése hasonló, azzal a kölönbséggl, hogy ezek gyakorlatilag nem tartalmaznak karotint. Naponta maximálisan 10 kg etethetô belôlük. Fagyott állapotban semmiképpen se etessük a répaféléket!
Szárított répaszelet. Közepes enegria- (10.5-12.0 MJ DE/kg), alacsony emészthetô nyersfehérje- (4.5-5.0%) és nagy nyersrosttartalmú (18-22%) takarmány. Maximális napi adagja 3-4 kg, többszöri etetésre, rostos tömegtakarmánnyal kiegészitve. Ellenkezô esetben -mivel a vízfölvevô képessége jelentôs- a gyomorban és az emésztôcsatornában dugulást okozhat.
Melasz. Mintegy 75-78% szárazanyagkoncentrációjú, kiválô étrendi hatású takarmány. 45-50% cukortartalmú, kiváló energiaforrás (10-13 MJ DE/kg). Emészthetô nyersfehérje-tartalma kicsi (5-5.5%). Kálium- (55-65 g/kg) és nátriumkoncentrációja (15.2 g/kg) magas, továbbá nitráttartalma miatt laxatív és vizelethajtó (diuretikus) hatású. Ajánlható napi adagja 1.5 kg, de a 2-2.5 kg-ot nem szabad átlépni. A kálium túlsúlyát konyhasó folyamatos biztosításával kell ellensúlyozni. Hasznos összetevôje, egyben kötôanyaga a lovak számára készült granulátumoknak, pogácsáknak, azoknak egészen 10%-áig.
Takarmánycukor. Kiváló energiaforrás, amelyet elsôsorban a sportlovak fejadagjában célszerû szerepeltetni, napi 1-2.kg-os adagban
Gyümölcsök és törkölyeik. Hasznosan egészíthetik ki a lovak fejadagját, kiváló dietikai hatásuk és izük miatt. Kisüzemi körülmények között az alma, körte, ôszibarack és szilva egyaránt szóba jöhet, az utóbbi kettô természetesen kimagozva. Az etethetô maximális adag -szárazanyagban számolva- a fejadag 10%-át teheti ki. (Mindez nem vonatkozik a szôlôtörtkölyre, amelnyek ló számára negatív a táplálóértéke!).
Burgonya, csicsóka. Elsôsorban hízóállatoknak javasolható, maximálisan napi 10 kg-os adagban. Nyersen gyakran szolgáltat okot dugulásra, kólikára és a legkülönbözôbb emésztési zavarokra (szolanintartalom!). Mindezek miatt csak szoktatás után, fôzve, vagy gôzölve, zabbal, szecskával és kevés konyhasóval keverve etessük!
Növényi eredetû fehérjeforrások
A legnagyobb fehérjetartalommal az olajipari melléktermékek (extrahált darák) birnak, de jelentôsek ebbôl a szempontból a hüvelyek magvai is. Bizonyos értelemben ide sorolható - a már említett - lucernából készült granulátum, illetve pogácsa is.
Lóbab, borsó, lencse, bükköny. Mintegy 25-30% nyersfehérje-tartalmú, szerény kalcium- (1-1.5 g/kg) és jelentôs foszforkoncentrációjú (4-5 g/kg) takarmányok. Bár a fehérjéjük emésztési együtthatója jó (80-87%), étrendi hatásuk a bennük levô antinutritív tényezôk miatt kedvezôtlen. Maximális napi adagjuk 2-3 kg, lehetôség szerint hôkezelés után. Célszerû durvára darálva eteni, de jó fogazatú, fölnôtt lovaknak az egész szem is adható.
Teljes szója és extrahált szójadara. A teljes szójaszem igen nagy energia- (17 MJ DE/kg) és nyersfehérje-(30-36%), valamint nyerszsír (olaj)-koncentrációjú (18-19%). Számtalan antinutritív faktort tartalmaz, ezért etetés elôtt megfelelô kezeléssel (tósztolás, mikronizálás stb.) azokat közönbösíteni kell.
Az extrahált szójadara nyerszsírtartalma maximálisan 1%. Energiatartalma 14-15 MJ DE/kg, 31-36% emészthetô nyersfehérje- és 5-7% nyersrost mellett. Lizinben igen gazdag (27-30 g/kg), s ehhez képest szerényebb a kéntartalmú aminosavszintje: metionin 5-7, cisztin 6-7 g/kg. Elôállítása során a tripszininhibitor inaktiválódik.
Extrahált napraforgódara. A kéntaralmú aminosavakban gazdag (7-8 g/kg metionin és 6 g/kg cisztin). Táplálóértéke nagyban nyersrosttartalmától függ. Az elsô osztályú, mintegy 12 % nyersrost-koncentrációjú kilogrammonként 12-13 MJ DE-t, 320-360 gramm emészthetô nyersfehérjét, 18-19 gramm lizint, 4 gramm kalciumot, ll gramm foszfort és 4-5 gramm nátriumot tartalmaz. Aggálytalanul etethetô takarmány, de ízetlensége miatt a lovak nem kedvelik.
Extrahált repcedara. A keresztesvirágúak közé tartozó repcék takarmányértéke nagymértékben azok antinutritív anyagaitól függ. Ezek az erukasav, a csersav és a glükózinolátok. Az utóbbiból a gyomor-bélcsatornában thyreostaticus hatású glükozinátok, izotiocianát és goitrin keletkezik. Lóval csak a kis gátlóanyag-tartalmú kanola-, vagy dupla nullás repcedara etethetô biztonsággal, ezesetben akár a szójadarát is helyettesítheti. A 3 g/kg-nál több glüközinolátkoncentrációjú darákat lovakkal etetni ellenjavallt!
Extrahált gyapotmagdara. Bár az extrahált gyapotmagdara fehérjéjének aminosav-összetétele kedvezõ, fölhasználását korlátozza, hogy gyakran poros, ami bélsárpangáshoz vezethet. Ezen túlmenõleg egy toxikus hatású binaftol-származékot (gosszipol) is tartalmaz, amelyet ugyan a hõkezelés közönbösít (az anti-E-vitamin hatás megszunik), de vasmegkötõ képessége megmarad. A jó minõségu gyapotmagdarát egyébként a lovak szivesen fogyasztják. A célunk az legyen, hogy a gyapotmagdarát is tartalmazó keveréktakarmány szabad gosszipolkoncentárciója ne haladja meg a 60 mg/kg-ot.
A lenmag és az extrahált lenmagdara. Jóllehet az extrahált lenmagdara a fehérjetakarmányok között szerepel, mégis mind energia- (12-13 MJ DE/kg), mind emészthetõ nyersfehérje-tartalma (26-28%) közepesnek minõsíthetõ. 3-10%, gyakorlatilag emészthetetlen nyálkaanyagot tartalmaz, amely sajátos tulajdonságokkal ruházza föl. A nyálka (mucilagó) nagy mennyiségû vizet képes megkötni, s a hagyományos fõzés során sûrû levest képez. "Síkosító", bevonó hatása révén megkönnyíti a bélsárürítést, megelõzi a bélsárpangást, anélkül, hogy pettyhüdtté tenné az állatot. Fiatal állatok gyulladásos bélnyálkahártyájára is kedvezõ a bevonó hatása miatt. A fõzés hatástalanítja a magban levõ lináz-enzimet, ami egyébként - pl. áztatás során - képes a magban elvõ glükozidokból ciánhidrogént fölszabadítani. Az utóbbi mérgezõ a ló szervezetére. Ennek elkerülése érdekében a magokat a már forrásban levõ vízbe tegyük, ne pedig a hideg vizbe, amelyet azután melegíteni kezdünk. (Az alapos forralás egyébként eluzi az illékony ciánhidrogént). A lenmagot ne etessük száraz formában, mert erõsen nedvszívó tulajdonsága kedvezõtlen.
A teljes szem jelentõs olajtartalma (30 %) fõként értékes, telítetlen zsírsavakból (olaj-, linol- és linolénsav) áll. Részben ezzel magyarázható kedvezõ hatása a szõrváltásra, nevezetesen fényesebbé teszi a szõrt. A hántolt, kezeletlen lenmagból csikóknak naponta maximum 5-8, fölnõtt lovaknak 10-12 dkg-nyit etethetünk. Az extrahált lenmagdarát 15%-ig szerepeltethetjük a csikók keveréktakarmányaiban. Fölnõtt lovak napi maximális adagja 1 kg. Mint dietetikai szer legcélszerûbb a lenmagtej, amely úgy készül, hogy egy rész lenmagot hússzor annyi íizzel fözünk, majd leszûrjük. Napi adagja csikónként 1.5-2 liter.
Ehelyütt látszik praktikusnak a kiváló deietetikai hatású "mas" (vagy "macs") ismertetése is. Egy liter vizben forraljunk egy marék lenmagot, majd adjunk hozzá 2 kg zabot, 1 kg rozs-, vagy búzakorpát, öntsük le 1.5 liter forró vízzel, adjunk hozzá kis maréknyi sót és - többek szerint- a felületét hinsük be búza-, vagy árpaliszttel. Igény szerint melasszal, takarmánycukorral ízesíthetõ. Az edényt lehüléséig födjük be; etetés elõtt alaposan fölkavarandó.
Állati eredetÛ takarmányok
Tehéntej, sovány tejpor. Elsõsorban az elárvult csikóknak, továbbá a kis tejtermelésu kancák csikóinak adjuk. Az átlagos tehéntej 12.5% szárazanyagot, 3.7% zsírt, 3.3% fehérjét és 4.7% tejcukrot (laktózt) tartalmaz. 15-20%-nyi vízzel való fölhígítás után napi 3-5 liternyit is megitathatunk. Magnéziumban és vasban szegény, ezt más úton pótolni kell.
A sovány tejport a tejpótló csikótápszerekben alkalmazzák. 3 évesnél idõsebb lónak egyik sem adható, ugyanis ekkorra gyakorlatilag megszûnik emésztõrendszerük tejcukorbontó aktivitása.
Hal-, hús- és vérliszt. Csak igen kis mennyiségben (10-20 dkg/nap), a fejadag aminosav-összetételének javítására adják, ritkán a fölnõtt lovaknak. - Bár nem állati eredetû takarmány, de hasonló szerepet tölthet be a sörélesztõ, is napi 20-25 (választási csikóknak 10) dkg-os adagban.
Takarmánykiegészítõk
Konyhasó. Amennyiben a fejadagban a konyhasó koncentrációja eléri az (4.5 g/kg szárazanyag) értéket, a munkavégzés kivételével valamennyi életmegnyilvánulás, illetve termelés igénye ki van elégítve. A munkavégzéssel járó izzadás többszörösére növeli az igényt. A kielégítés leggyakorlatiasabb módja az állandó nyalósó biztositás. Az átlagos napi sófogyasztás 10-15 grammra tehetõ.
Ásványianyag- és vitaminkiegészítés. Az egyik lehetõség az, amikor - különbözõ típusú fejadagokhoz igazítva annak összetételét - 5-7.5 dkg-nyi készíttményt a ló abrakjába keverünk, közvetlenül a vályúban. Az ilyen készítmények ízletességét gyakran íz- és aromaanyagokkal, vagy/és granulálással javítják.
Elterjedtebb az az eljárás, amikor az ásványianyag- és vitaminkiegészítõt - premix, koncentrátum, vagy szuplement formájában - a lótápba keverik még annak granulálása vagy pogácsázása elõtt.
Hozamfokozók. A ló sajátos fölépítésû és mûködésû emésztõrendszere miatt rendkívül érzékeny egyes olyan hozamfokozókkal, coccidiostaticumokkal szemben, amelyek más állatfajokban sikerrel alkalmazhatók. A bélflóra egyensúlyának fölborulása és végzetes hatású hasmenés alakulhat ki. Tilos a lovakkal ampicillint, linkomicint, monenzint, lazalocidot, narazint és szalinomicint etetni!!!
Ipari keveréktakarmányok
A keveréktakarmányok ipari szintû elõállításának a katonaság igénye adott lökést. Az 1870-71-es francia-porosz háború sorn a lovakat a németek 30% zab-, 30% rozs- 30% borsó- és 10% lenmagdarából illetve kevés sóból készült, 10-12 cm átmérõju, köralakú takarmánykenyérrel etették.
Abrakhelyettesítõ lótáp. A megjelölt takarmányféleség arra szolgál, hogy megfelelõ tömegtakarmány (széna, szalma, szilázs stb.) mellett maradéktalanul kelégítse a kérdéses korú és hasznosítási tipusú, termelésû ló igényeit. Abrakfélékbõl, ásványi és vitaminkiegészítõbõl áll és összetétele a rendelkezésre álló tömegtakarmányhoz is igazodik. 4-12 mm átmérõju granulált formában szokták forgalmazni.
Önállóan etethetõ lótáp. Az elõzõtõl abban különbözik, hogy a szükséges ballaszthordozót (széna-, szalmaliszt formájában) is magában foglalja. 1-2 cm vastag, 5-7 cm átmérõju korongok (pogácsák) alakjában forgalmazzák és kötõanyagként általában melaszt is tartalmaznak. Kiegészítés nélkül, önmagában etethetõ, így alkalmazása különösen a versenyló esetében elõnyös, ugyanis igy a ló gazdája bárhová könnyen magával viheti megszokott takarmányát, s a takarmányváltoztatás hátrányai kiküszöbölhetõk.
Az egyes takarmányféleségekbõl megetethetõ mennyiségeket (az ún. naturális limiteket) a 2. táblázat foglalja össze.
2. táblázat
Az egyes takarmányokból megetethetõ napi mennyiségek (500-600 kg-os ló)
Rétiszéna (minimum 0.5 kg/100 kg) |
15 kg |
Pillangósszéna |
3 kg |
Takarmányszalma (jó minõségu) |
6 kg |
Legelõfu |
|
éves csikó |
21-38 kg |
kétéves csikó |
40 kg |
fölnõtt (nagytestu) |
50-60 kg (átlagosból) |
|
80-100 kg (kiválóból) |
Fûszilázs |
6-12 kg |
Silókukorica szilázs |
12-20 kg |
Leveles cukorrépafej |
20 kg |
Takarmányrépa |
12 kg |
Burgonya (gõzölt, fölvágott) |
10-15 kg |
Sárgarépa |
10 kg |
Zab |
kb. 8 kg (ad libitum) |
Kukorica, árpa |
6 kg |
Búza, cirok rozs |
4 kg |
Búzakorpa |
4 kg |
Sörtörköly (szárított) |
3 kg |
Extrahált lenmagdara |
3,5 kg |
Extrahált napraforgódara |
1,5 kg |
Melasz |
1-1,5 kg |
Takarmánycukor |
1-2 kg | |