Télen a legelőn
Sok ló, elsősorban a pónik elég erős alkatúak ahhoz, hogy a telet a szabadban töltsék. Mindenesetre szükségük van meleg, fedett helyre, jó itatóra és bőséges takarmányra. Természetesen naponta ellenőrizni kell őket!
Télen a legelőn: Győzd le a hideget, előzd meg a takarmányhiányt!
A vad terepen a lovak hosszú útszakaszokat tesznek meg, hogy mindig elegendő táplálékuk legyen. A mi lovainknak csak a legelő jutott, amely télen kevés élelmet biztosít. Természetes fedezék szintén nem áll rendelkezésre.
Munkára!
A napi ellenőrző jártatás
Minden nap nézz utána a lovadnak - ha takarót hord, naponta legalább kétszer. Vizsgáld meg a lábait és a patákat, és ellenőrizd, vajon kifogástalanul illeszkednek-e még a paták. A legelőn tartott lovat nem ajánlatos naponta lecsutakolni. A piszok is egyfajta védelmet nyújthat a hideg ellen. Ha lovagolni akarsz, meg kell tisztítanod a lovadat. Ha nedves latyak borítja a szőrét, tégy a hátára egy adag szalmát, fölé pedig egy takarót. Így a nedvesség hamarabb felszívódik.
A lónak nem szabad fáznia
Hogy jól védve legyen a hidegtől, a lónak a téli bundájára, valamint a sörényére és a farkára is szüksége van. Sok ló- és pónifajta olyan robusztus, hogy még a téli hidegben is a szabadban maradhat. Ha megfelelően táplálják őket, nem fáznak. A nagy méretű lófajták ellenben meglehetősen érzékenyek.
Szüksége van a lónak takaróra?
Ha a ló meg van nyírva, gyorsan megfázik, ezért okvetlenül szüksége van takaróra. De vigyázat: a lótakaró félrecsúszhat, lecsúszhat a földre, akadályozhatja vagy éppen megsebezheti a lovat. Soha nem szabad a lovat takaróstul a legelőre hajtani, ha nem ellenőrzöd rendszeresen, azaz naponta legalább kétszer. A legelőn használatos takarónak természetesen vízhatlannak és jól szabottnak kell lennie, és illeszkednie a hátgerinchez. Feltétlenül két lótakaróra van szükséged, hogy mindig legyen egy száraz és tiszta váltás. A megnyírt lónak télen a legelőn mindig takarót kell viselnie. A kevésbé robosztus lóra is fel kell tenni a takarót, ha rendkívül hideg vagy nedves az idő, vagy ha hideg, viharos szél fúj. Ha a ló a hóban szaladgál, jégdarabok tapadhatnak meg a pata alatt. Ez gyakran megtörténik, ha meg van patkolva.
A takarmány
A jó réti széna a ló legtermészetesebb takarmánya. Fű hiányában a lónak télen mindig sok szénára van szüksége. A szénának, amit akár a legközelebbi istállóban, akár közvetlenül a termelőnél is megvásárolhatsz, különböző növényfajtákat kell tartalmaznia. A szénát közvetlenül a padlóra szórni pazarlás lenne. A takarmányadagoló, amelyet eredetileg szarvasmarhák számára találtak ki, a lovak számára veszélyes lehet. A legjobb, ha takarmányhálót használsz, amelyet a ló fejmagasságában a fedezék hátsó falára szerelhetsz fel. A lónak a hálót egy szilárd felülethez kell tudnia nyomni, hogy megragadhassa, és a hálóból kihúzhassa a szénaszálakat. A hálót szükség szerint felerősíthetjük egy fakerítésre is. Ha havazik, etess több szénát a lovaddal. Ilyenkor még a legelőn megmaradt kevéske fűhöz sem jut hozzá. A lónak nagyon sok kalóriára van szüksége, hogy fenntartsa testhőmérsékletét.
Rossz időben
Ha nagyon hideg van, vagy hosszabb ideje esős és szeles az időjárás, gyakran és körültekintően kell törődnöd a lovaddal. Néha úgy néz ki, mint egy valódi bozontos medve, de vastag bundája megvédi a lovat a hidegtől.
•Ha kint fagy, nem szabad elfelejtened, hogy az itatót naponta kétszer jégteleníteni kell. Egy a vízen úszó műanyag labda gondoskodik arról, hogy ne fagyjon be olyan gyorsan.
• Gondosan távolíts el minden jégdarabot, mert hűti a vizet, és gyorsabban befagy újra. Ha a talaj azokon a helyeken, ahol a legelő nedves, megfagy, a ló könnyen megcsúszhat. A jeges részeket szórd be istállótrágyával, fűrészporral vagy homokkal.
•Ha a hideg több napig tart, a lovaknak több takarmányra van szükségük.
•A keményre fagyott föld könnyen felsértheti a pata érzékeny szaruállományát, ha a ló nincsen megpatkolva.
•Hogy ne üljenek meg nagy hócsomók a pata alatt, a talpat napirenden patazsírral kell bekenned.
•Ha a hőmérséklet rendkívül alacsony, vagy ha vihar közeledik, jobb, ha a lovat beállítod az istállóba.
•Ha a talaj túlságosan csúszós vagy latyakos, főleg a legelő kijáratánál, az itató környékén vagy a fedezék előtt, ezeken a helyeken időnként vastag szalmaréteget vagy istállótrágyát kell leszórnod.
Néhány lófajta, mint például a haflingi, amely eredetileg Tirolból származik, télen kitűnően érzi magát a szabadban!
|