A modern sportló küllemének megítélése
Az alapjármódok iránti követelmények
Lépés: tisztán négyütemű legyen, vagyis azonos időközönként négy egymást követő patadobbanást halljunk. Ha a lépés nem ütemes, a távolságok egyenetlenek. Azáltal, hogy a ló mind a négy lábát egyenként emeli fel és teszi a földre, a lépés mindhárom jármód közül a fej és a gerincoszlop legkifejezettebb mozgását követeli meg. Nem kell a túl hosszú lépésre törekedni, mivel ez a tiszta lábsorrend rovására mehet. Könnyed, rugalmas, szorgalmas, élénk legyen, elsietésre való hajlam nélkül.
Ügetés: kétütemű, a ló átlós lábaival lép egyszerre, amit egy lebegő fázis követ. A hátulsó lábak állandósult ütemben hosszan nyúlnak előre, aminek következtében a ló lengő háttal előre és fölfelé mozdul el.
Vágta: három-, illetve négyütemű jármod. Négy üteme van a versenyvágtának és a lendület nélküli, túlságosan lerövidített összeszedett vágtának. A vágta legyen tértnyerő, egyenes, folyamatos, kerek, nyugodt, könnyed, tisztán háromütemű.
A ló speciális használata
A lovassportban különösen az élsportban a lovak különböző szakágak felé specializálódnak. A nyers lovon nem könnyű felismerni, hogy melyik szakághoz van különleges tehetsége. Több olyan lovat ismerünk, melyek több szakágban is eredményesen szerepeltek. Ilyen volt Németországban a trakheneni Bautz, aki a háború utáni években nehézosztályú díjlovagló-, ugró- és militaryversenyeken is győzött. A holsteini Aar Fritz Thidemann alatt eredményes ugrólóként, később élvonalbeli díjlóként vált ismertté. Ezek a kivételek. A legtöbb ló képességei azonban eltérő mértékben fejlődnek ki. A felépítés, mozgás, származás alapján eleinte csak következtethetünk a fiatal ló adottságaira. Lovunk valódi képességeit általában csak a kiképzés során ismerjük fel.
Az ugrólóval szemben támasztott követelmények
Az ugróló külleme a díjlóéhoz képest kevésbé meghatározó, de pár tulajdonság fontos a lovagolhatóság és az ugróstílus szempontjából: jól izmolt test; erős lábak; középnagy fej; az állkapocs szabadsága; elég hosszú nyak; hosszú, dőlt lapocka; hosszú, dőlt felkar; hosszú, kifejezett mar; hosszú, lejtős far; erős csánk.
Lényeges belső tulajdonságok: ugrókedv; jó idegrendszer; gyors reakció; ügyesség, akarat; a legfontosabb az ugróképesség.
Döntő a ló ugróereje, ami csak szabadon ugrás közben vagy a lovas alatt ismerhető fel. Nem előnyös a túlméretezett vágtaugrás, mivel a ló összetett akadályokon nehezen tudja a vágtaugrásait rövidíteni, illetve a szűk fordulókon áthaladni, kombinációkban elugráskor visszajönni, vagyis a lendület megtörésével fölfelé mozogni.
Nagyon fontos az akarat, hogy nehéz helyzetekben segítsen lovasának, valamint a derék- és combsegítségekre való biztos és gyors reakciókézség.
A díjlóval szemben támasztott követelmények
Díjlónak nemes, harmonikus és szép lovat kell tenyészteni, illetve választani. A díjló lényeges küllemi tulajdonságai: nemes fej; harmonikus felépítés; szabadon hordott, jól illesztett nyak; hosszú, dőlt lapocka; hosszú, kifejezett mar; nem túl rövid hát; izmolt, jól szögelt hátulsó rész; hosszú lábak.
A kívánatos belső tulajdonságok a következők: jó vérmérséklet; elengedettség (a ló lengő háttal, lazított izomzattal mozogjon); átendőség (a zablára ható erőt a hát átengedi, így a hátulsó lábakra juttatja); mindhárom jármódban reális, lendületes mozgás; ütemtisztaság; minden jármódban és iramban felfelé, sohasem lefelé mozog; összeszedettségre való hajlam.
A militarylóval szemben támasztott követelmények
Azt, hogy a fiatal ló militaryra alkalmas-e vagy sem, jóval nehezebb megállapítani, mint a díjlónál, vagy az ugrólónál. Adódik ez a szakág összetettségéből, tehát abból, hogy az ilyen lónak a díjlovagláshoz simulékonyságra, a versenypályán kiváló vágtára és gyorsaságra, cross szakaszon pedig kitartásra van szüksége. A militaryló szükséges belső tulajdonságai: optimális keménység; jó természet; jó idegrendszer; jó vérmérséklet. Ezek a tulajdonságok azért fontosak, hogy a lovas tudjon a terepen lova erejével gazdálkodni. A díjlovagláshoz a lónak természetes egyensúllyal, szabályozott, elengedett mozgással kell rendelkeznie és kifejezetten engedelmesnek kell lennie. A terephez kitartó, tért nyerő, gyors iramú vágtára, jó talajfogásra, nagy ugróképességre és ugrásügyességre van szüksége a militarylónak.
A küllemi tulajdonságok nem olyan fontosak, mint a többi szakágban, de a következőket nem árt szem előtt tartani a militaryló kiválasztásánál: száraz fej; elég hosszú nyak; dőlt, hosszú lapocka; nagy mellkasmélység; nem túl rövid hát;
jól fejlett far; száraz, erős lábak és ízületek.
Mindig a tulajdonságok együttese határozza meg a teljesítményt és soha sem egyetlen adottság. Egyetlen élőlény sem tökéletes, de rengeteg módja van a hiányosságok kompenzálásának.
A ló fennmaradását a jövőben csak a valóban legjobb minőségű lovak tenyésztése biztosíthatja, függetlenül attól, hogy gazdasági, sport-, vagy luxuslóról van szó. A minőségi lovak tenyésztése feltételezi azonban, hogy az ítélőképesség mindazok általános tulajdona legyen, akik a ló.
|