A legyek és lovaink "Légy" résen!
Ki lehet az, aki képes elviselni a legyeket? Senki, kivéve a madarakat és a békákat, hiszen többek között ezekkel táplálkoznak. A többi állat és az ember számára a legyek fôleg nyáron okoznak nagy küzdelmet.
A legyek mint betegséghordozók
Már maga a gondolat is, hogy a legyek a kutyaürülékrôl egyenesen pl. a kávéscsészénkre szállnak, hátborzongató. És ez valóban nagy gond, hiszen baktériumok ezreit szállíthatják ily módon. Az állatok ennek veszélyét ösztönösen felismerik, a kutyák utánakapnak, míg a lovak farkukkal és bôrük rángatásával próbálják elkergetni a legyet a tett színhelyérôl.
A legegyszerubb védelem: a légytakaró
A legyek a mezôn sem hagyják békén kedvenc négylábúinkat. Elsô lépésként felrakhatunk egy hálóból készült takarót lovunkra. Ez ugyan nem védi a lábakat, illetve a hastájékot, de mégis valami, és a legyek amúgy is általában fentrôl érkeznek. Létezik ilyen háló a fejre is, mellyel a fejcsapkodást is megspórolhatjuk a lovak számára. Lovaglásnál pedig praktikus fülvédôt használni.
Légyirtó készítmények A légyirtó sprayk széles választéka található a lovasboltok polcain. Ha valaki nem kész sprayt, hanem koncentrátumot vásárol, figyeljen a hígítás elôírásaira, hiszen a feltüntetettnél kicsit is erôsebb adag elég súlyos károkat okozhat a ló bôrén. Különösen a szürke és sárga lovak érzékenyek erre.
Spriccelni vagy felkenni?
Spriccelni mindenféleképp jobb, hiszen a spray szórófejébôl távozó légyirtó szer nem hatol be a ló bôrébe. Sok ló azonban fél a spriccelô dobozoktól. Mivel elsôsorban a hangtól ijednek meg, érdemes kipróbálni azt a trükköt, hogy kinyitunk egy vízcsapot a spriccelés közben, melynek hangja talán eltereli a ló figyelmét. Ha ez sem segít, akkor egy szivacs segítségével oldhatjuk meg a problémát. Ez veszteségesebb vállalkozás, hiszen a szivacs sok nedvességet képes magába szívni és magában tartani. A szem környékére azonban mindenképp szivacsot használjunk, de erre a célra már speciális légyirtó stifteket is feltaláltak.
Higiénia
Az istállóban: A legideálisabb, ha egy istállóban mindennap kitrágyáznak és kiszellôztetnek. Az igazat megvallva az etetôt is naponta tisztítani kéne, az itt maradt ételmaradék ugyanis csábító csemege a legyek számára. További elônyt jelent, ha a trágyadomb jó távol van az istállótól, és a szél nem annak irányából fúj az istálló felé.
A lónál: A megizzadt lovat nyáron mindig mossuk le langyos vízzel. Sampont ne nagyon használjunk, hiszen az károsítja a ló bôrének védôrétegét.
A sebeknél: A legyek szeretik a sebeket és a gyulladásokat. Letelepszenek a ló sebének szélére, és legrosszabb esetben a tojásaikat is belerakják. Ezért különösen a szabadon lakó lovaknál lényeges odafigyelni, és mindig le kell fertôtleníteni, és be kell kötni sérüléseiket.
Ezek után jogosan merülhet fel a kérdés: Nem lehetne a legyeket egyszeruen kiirtani? A válasz: Nem, hiszen a tápláléklánc részét képezik. Így együtt kell élnünk velük, a környezetünkben azonban amennyire csak lehet, szabaduljunk meg tôlük!
|