CHIO Aachen 2OO5. augusztus 23-28.
2005.10.23. 14:27
A németországi Aachen városában 68. alkalommal rendezték meg a lovasvilág legnagyobb, legrangosabb versenyét....
A németországi Aachen városában 68. alkalommal rendezték meg a lovasvilág legnagyobb, legrangosabb versenyét, ahol meghívás alapján a világ élmezőnyéhez tartozó díjlovas, díjugrató és négyesfogathajtó sportolók vettek részt.
Ami a teniszben Wimbledon, az a lovassportban Aachen. Az Aacheni Lovassport Fesztivált 1898-ban, a Laurensbergi Lovas Egyesület közreműködésével, a környék parasztgazdái és kereskedői segítségével rendezték meg először, majd később ebből fejlődött ki az Aacheni Lovassport Fesztivál, amely jelenleg a világ legjelentősebb, legjobban szervezett és a legmagasabb pénzdíjazású lovassport fesztiválja. Az idei lovassport fesztiválon, augusztus 23 – 28. között, a három szakágban 24 nemzet 147 versenyzője 395 lóval képviselte magát.
A rendezésben 9OO személy vett részt, a verseny teljes költségvetése 9.2 millió eurót tett ki, amiből a díjugratók 911.O46- , a díjlovasok 27O. 6O8-, míg a négyesfogathajtó sportolók 133.614 euró pénzdíjazásban részesültek. A három szakában induló versenyzők 37 számban mérhették össze tudásukat, a közel 4OO ezres nézőközönség, illetve a több százmillió TV-néző előtt.
CHIO Aachen idei díjlovaglás és a díjugratás versenyszámaiban magyar versenyző nem indult. Négyesfogathajtásban a szakági vezetés Dobrovitz József, Lázár Zoltán és Váczi István indulását javasolta. Az ünnepélyes megnyitott követően a díjugratók kezdtek, a tavalyi versenyek óta jelentősen átalakított stadionban. A tizenhét millió eruróba került felújítás keretében Aachenben létrehozták a világ talán legszebb, legkorszerűbb lovasstadionját, ahol ötvenezer néző korszerű körülmények közepette izgulhatta végig a versenyeket.
A díjugratásban 13 nemzet 68 versenyzője 185 lóval indult a 17 versenyszámban, ahol a jelentős pénzdíjak, illetve a versenyszámok rangja minden esetben kiélezett viadalt hoztak. A díjugratók 911.O46 eurós összdíjazása minden versenyzőből a legjobb teljesítményt motiválta ki. A lovak jelentős része német és holland tenyésztésből kerültek ki, de feljövőben vannak a francia tenyésztésű lovak is, amelyekkel egyre jobb eredményeket érnek el.
A versenyszámok között kiemelkedő érdeklődés kísérte a Nemzetek Díja csapatverseny 45 5OO eurós versenyszámát, amit az amerikaiak nyertek meg, a két ezüstérmes, a hollandok és a franciák előtt, akik csapatonként 25 5OO euróval lettek gazdagabbak. Őket a svájciak, az angolok, a belgák, németek és az írek követték. A díjugrató versenyek legnagyobb érdeklődéssel várt és a legnagyobb pénzdíjjal járó versenyszámát, - Aachen Nagydíját - Meredith Michaels – Beerbaum, egy tizenkétéves hannoverivel, Shutterflyvel nyerte, a belga Dirk Demeersman, szintén tizenkét éves holsteni Clinton nevű lova előtt, míg a szintén belga versenyző, Jos Lansink, holsteni lovával, Cavalor Cumanoval a harmadik helyen végzett.
A 18 db 16O cm-es akadállyal nehezített pályán 4OOm/min. alapidő volt megadva, amit a 38 indulóból csak négyen tudtak hibátlanul teljesíteni. A győztes, aki Marcus Beerbaum felesége, -- egy amerikai mágnás lánya,- megérdemelten lett gazdagabb a 76 OOO eurós pénzdíjjal. A második helyezett, néhány tized másodpercel, míg a harmadik egy másodperccel ért el gyengébb időt a győztesnél. Az előző versenyző 46 OOO, míg az utóbbi 34 5OO eurós pénzdíjban részesült.
A díjlovaglás versenyszámait az 1999-ben épült, a jövő technikai újdonságait felvonultató, 51OO nézőt befogadó díjlovagló stadionban rendezték. A díjlovassport szentélyében 13 nemzet 26 versenyzője 13O lóval 12 versenyszámban mérte össze saját és lovainak tudását. A versenyzők és lovaik olyan produkciókkal kápráztatták el a minden esetben megtelt díjlovasstadiont, ami maradandó élményt nyújtott minden nézőnek. Az esti versenyek közel éjfélig tartottak, minden esetben a nézők ezreitől körülvett nézőtér előtt. A díjlovassport legnagyobb versenyzői közül ez évben a holland versenyzőnő, Anky Van Grunsven volt a legeredményesebb, a svéd Jan Brink,
a német Hubertus Schmidt, Nadie Capellmann, Isabell Wert és Monika Theidorescu előtt.
Ebben a szakágban is a némettenyésztésű lovak voltak többségben, de itt is megjelentek és eredményesen szerepeltek a francia tenyésztésű lovak. Csapatversenyben a hollandok 214.958 ponttal nyertek, a német csapat 214.624 ponttal ezüstérmes, míg az amerikaiak 21O.166 ponttal bronzérmesként végeztek. Az Aacheni Nagydíjban a svéd Jan Brink 82.7OO ponttal győzött, a hazai tenyésztésű, a tizennégyéves, Björsells Briar nevű lovával, második a holland Anky Van Grunsven, 81.525 ponttal, a tizenegyéves hannoveri Keltec Salinero nevű lovával, harmadikként a német Hubertus Schmidt, 79.1OO ponttal, a tizenkétéves, hannoveri fajtájú, Wansuela Suerte nevű lovával végzett. Az arannyal 3O OOO euró, az ezüsttel 18 OOO euró, míg a bronzzal 13 5OO euró pénzdíj járt.
Az Aacheni Lovassport Fesztivál magyar szempontból legjobban várt eseménye a négyesfogatok viadala volt. A szakág vezetése Fintha Gábor szövetségi kapitány egyetértésével a Dobrovitz József, Lázár Zoltán, Váczi István összeállítású csapatot nevezte a versenyre. A rendező németek 13 nemzetet hívtak meg, akik 26 versenyzővel, 13O lóval 8 versenyszámban mérhették össze a tudásukat. A többi szakág versenyzőihez hasonlóan itt is több nemzetközi klasszis harcolt a győzelemért. A német Michael Freund, a holland Ijsbrand Chardon, a svéd Thomas Eriksson, a svájci Werner Ulrich és a magyar Lázár Zoltán esélyei voltak a legjobbak az eddigi eredményeik, felkészültségük alapján.
Az összetett eredmények alapjául szolgáló három versenyszám első számában, a díjhajtásban az öt pontozó bíró értékelése szerint a német Freund Michael 48,OO hibaponttal végzett elsőként, a holland Chardon Ysbrand 5l.97 hibaponttal második, az amerikai Johnson Tucker 52.61 hibaponttal harmadikként végzett. A svájci Ulrich Werner 54,O2 , a német Sandmann Christoph 55.42 , míg a magyar versenyző, Lázár Zoltán, a versenyszámban 55,55 hibapontjával hatodikként végzett. Dobrovitz József 63.1O hibapontjával, Váczi István, szintén 63.1O hibapontjával a szám tizenötödik helyezettjeként fejezte be a versenyszámot. Az utóbbi két magyar versenyző a vártnál gyengébb eredményt ért el, amit a nem kellően felkészített lovaiknak lehetett tulajdonítani.
A fogathajtás leglátványosabb, a lovaknak és a hajtóknak a legnagyobb megterhelést jelentő versenyszáma, a maratonhajtás az Aachen környéki erdőkben 4O-45 ezer lelkes néző előtt zajlott le. Az ideális idő és talajviszonyok közepette a világ legtechnikásabb, legnehezebb maratonpályáján a versenyzőknek a két jármod szakasz után a harmadik maratoni akadályszakaszban nyolc nehéz akadály várta a versenyzőket, akadályonként hat kapuval. Ezek közül az ötös és a hatos akadály volt talán a legnehezebb, de a többi akadály is szűk és technikás, akadályonként több verőléccel, meredek partoldallal, amit még nehezített a memorizálhatóságuk is. Az esetenkénti laza talaj a meredek természetes akadályok közepette, az éles fordulási lehetőség, igen jó erőnlétet igényelt, olyan összeszokott lovakat és biztos szárkezelést kívánt meg, amire csak a legnagyobb klasszisok voltak képesek. A legnehezebb versenyszám győztese Ulrich Werner, megelőzve a svájci Würgler Danielt, a svéd Persson Freriket, a szintén svéd Tomas Erikssont, és a számban ötödikként végzett Lázár Zoltánt.
A magyar versenyző végig kiegyensúlyozottan, lendületesen, lehetőségének megfelelően hajtott, ezzel ötödikként végzett, ami alapján, a két szám után, az akadályhajtás előtt feljött, a negyedik helyre. Váczi István szintén a csapatérdekeket fontosnak tartva, jó tempót diktálva, látványosan, az akadályokban jól fordulva, az előkellő hatodikként, míg Dobrovitz József, a közismerten jó maratonista néhány akadályban túlságosan lassú volt, kisebb időre megállt, aminek köszönhetően a versenyszámban a tizennegyedikként ért a célba.
A verseny utolsó versenyszáma, a mindent eldöntő akadályhajtás előtt, Urlich, Freund, Chardon, Lázár volt a sorrend. Négyük között összesen 4,71 hibapont alakult ki, a harmadik helyen álló Chardon és Lázár között mindösszesen O,18 hibapont. Chardon a világ talán legnagyobb négyesfogathajtója is tud hibázni, akkor Lázár Zoltán bronzérmes lehet. Ezt fontolgattuk, erre spekuláltunk, mi akkor ott a magyarok között. Chardon jött, hibátlanul teljesítette a húsz akadályt, és alapidő túllépés nélkül hibátlan pályát futott. Lázár Zoltán, a magyar csapat legjobbja a pálya utolsó harmadáig hibátlanul versenyzett, majd a 16. akadálynál nagyobb figyelmet fordított az akadályra, ami egy kissé elvonta figyelmét, és ez elég volt, hogy a fogat eleje irányíthatatlanul elment a 2O-as akadályba. Ez a szabályok szerint kizárással járt.
A magyar csapatból Váczi István egyet ütött, és a némi időtúllépésért összesen 4,15 hibapontot szedet össze, kilencedikként végzett, Dobrovitz József hármat ütve, némi időtúllépéssel 15,24 hibaponttal, a húszadik lett. A versenyszám győztese a belga Brasseur Felix Marie, Duen Rainer, második, Sandmann Christoph harmadik, a további sorrend Chardon Ysbrand, Freund Michael, Ulrich Werner.
Az összetett eredmények alapján a CHIO Aachen 2OO5. a négyesfogathajtás győztese a svájci Ulrich Werner, második helyezettje a német Freund Michael, harmadik a holland Chardon Ysbrand, negyedik a német Sandmann Christoph, ötödik a svájci Würgler Daniel.
A magyar versenyzők közül Váczi István nyolcadikként, Dobrovitz József tizennegyedikként végzett a CHIO Aachen 2OO5 négyesfogathajtó versenyszámában.
|