Mi a különbség lósport és lovassport között?
Egészen a múlt század közepéig a lovakkal zajló versenyek mindegyike – akár kocsin vagy lóháton, sík terepen vagy akadályokkal tarkítva – csak a gyorsaságon és a lovak állóképességén alapuló küzdelem volt.
Aztán a múlt század közepén Írországban megrendezték az első olyan versenyt, amelyben a lovasok külön-külön mutatták be tudományukat ugratásban és idomításban, s ugyanez idő tájt rendezték az első „messzelovagló”, azaz távlovas versenyt és a maihoz hasonló fogathajtó versenyeket is. Ettől az időtől számíthatjuk a modern lovassportok kialakulását.
A lovassport tehát a díjugratást, díjlovaglást, militaryt, fogathajtást, távlovaglást és lovastornát, a lósport pedig az ügető- és a galoppversenyeket foglalja magában.
A lóversenyeken az eredményt legnagyobbrészt a ló képességei döntik el, a hajtó vagy a zsoké – bár természetesen maga is nagyban hozzájárulhat a ló sikeréhez vagy sikertelenségéhez – szerepe másodlagos.
Ezzel ellentétben a lovassportokban a ló és a lovas közös munkájából, évekig tartó közös felkészülésből születik meg a várva várt eredmény.
Míg egy galoppversenyen megtörténhet, hogy utolsó pillanatban másik zsoké ül a benevezett lóra, egy lovasversenyen ez nem fordulhat elő.
Itt nemcsak a ló pillanatnyi formája, hanem a ló-lovas páros összeszokottsága is meghatározója a versenykimenetelének. Az a körülmény, hogy a lovas mennyire bízik meg a lovában és mennyire „ismerik” egymást, sokszor szinte nagyobb szerepet játszik az eredményben, mint a ló tényleges képességei.
|