Mosdatás
A lovat -különösen hidegben-minnél ritkábban mosdassuk.Melegben viszont,vagy amikor a ló izzadt,nyugodtan lemoshatjuk.Egyébként csak az erősen bepiszkolódott részeit mossuk meg.A lovat gyorsan mossuk meg szilárd talajon ,amelyről hamar elfolyik a víz.A mosdatáshoz vödör,szivacs,tömlő, és tajtékvonó kés kell.
• A mosdatást a vállon kezdjük. A háton haladjunk a hátulsó lábak felé. A ló nyakát különösen óvatosan mossuk meg.
• Különös elővigyázatosságal mossuk meg a ló fejét,fülét és az érzékeny testrészeit ,mint például a combok belső oldalát.Vegyük le a kötőféket,hogy a fej minden részéhez hozzáférjünk.
•A tajtékvonó késsel távolítsuk el a fölösleges vizet.Hideg napokon takarjuk be a ló hátát és ágyékát.
•Mosdatás után addig vezessük a lovat kötőféken,amíg meg nem szárad.adott esetben takarjuk be egy pokróccal.
•Hideg időben tegyünk a lóra istállófáslikat.
Sörény és farok mosása
A sörényt és a farkat először hideg vagy enyhén langyos vízzel keféljük simára.
•Szivaccsal nedvesítsük meg a sörényt
•A lósampont hordjuk fel kefével a nyakra ,és dözsöljük be a szőrbe.
•Majd a sörényt öblítsük le és egy rongyal töröljük szárazra.
•Ezután szivaccsal nedvesítsük meg a farkat.
•A sampont kefével vigyük fel rá és jól keféljük bele.
•A sampon kimosásához a farkat mártogassuk vízzel telt vödörbe,vagy mossuk ki tömlővel.
•Ezt többször ismételjük meg mielőtt megszárítjuk a farkat.
Praktikák Lómosás-Ahogy a profik csinálják
A nyár a legtöbb lovas kedvenc évszaka. Különösen azért, mert ilyenkor megszabadulhatnak a lópucolás fáradalmaitól, egy gyors fürdetéssel helyettesítve azt. Fele annyi idô alatt kétszer olyan tiszta lesz a ló, és a szürke lovak tulajdonosai is végre társuk eredeti színében gyönyörködhetnek.
De mi a teendô, ha lovunk nem turi a fürdetést, és addig képes tolatni, amíg víz éri a testét? Erre a kérdésre elôször a Suttogó, Monty Roberts, majd a többszörös olimpiai bajnok Nicole Uphoff válaszol nekünk.
Monty Roberts: "Lassan, de biztosan."
Ahhoz, hogy a ló hozzászokjon olyan dolgokhoz, amiktôl fél, tudatosítani kell benne, hogy az a dolog nem okozhat neki fájdalmat. Ha ön szép lassan szoktatja hozzá lovát az idegen dolgokhoz, segít neki abban, hogy legyôzze a félelmét. Tanuljon meg a lovak nyelvén! Minél inkább megtanul lovával kommunikálni, annál könnyebben értheti meg, hogy miért fél a víztôl vagy a slagtól. Ami a legfontosabb, ne vessen be erôszakot, hiszen a lónak ezt élveznie kell. Ha egy technikával nem ér el célt, változtasson módszert, de semmiképp ne erôltesse rá ugyanazt többször. Íme egy módszer, ami a legtöbb lónál beválik: 1. Készítsen egy téglalap alakú elkerített részt a ló számára. Ne kösse ki ide, hanem kérjen meg valakit, hogy fogja meg, és ha a ló mocorog, engedje lazábbra a vezetôszárat. 2. Kezdje a spriccelést elôször oldalról, a patáknál. Innen haladjon fölfelé, de csak akkor, ha a ló már nyugodtan áll. Ezt kénytelenek vagyunk kivárni, még ha hosszú ideig tart is. Ha a ló nagyon nyugtalan, zárjuk el a vizet, amíg megnyugszik, és kezdjük az egészet elölrôl. 3. Így szép lassan eljuthatunk a váll, a mar, a nyak, a hát és végül a fej lemosásáig is.
Nicole Uphoff: "Dicsérettel és nyugalommal."
Egyik lovam sem fél a fürdetéstôl, még a fejüket is hagyják lemosni. Ennek nem más az oka, mint az, hogy lassan, sok dicsérettel és lócsokival szoktattam hozzá ôket. Fiatal lónál mindig megkérem a segítômet, hogy fogja meg, majd együtt lassan bevisszük a patamosóba. Itt addig dicsérjük, simogatjuk, míg meg nem nyugszik. Ha már nyugodtan áll, kinyitom a vízcsapot. Csak akkor emelem fel a slagot, és kezdem el a mosást a ló lábánál, ha már a folyó víz sem zavarja. Figyelni kell arra, hogy a víz nagyon enyhe sugárból jöjjön. Én körülbelül három nappal ezután szoktam csak erôsebbre állítani a vizet, és ekkor szoktam a ló többi testrészét lemosni, persze ekkor is segítôm jelenlétében, hiszen ha már rögtön kikötném a lovat, tartanék attól, hogy megrémül, és ki akarja tépni magát. Ha egy lónál már azzal is problémát okoz, hogy bemenjen a patamosóba, van egy trükköm, ami általában használ: a tolatás. A hátralépésnél oly mértékben magukra koncentrálnak a lovak, hogy nincs idejük félni. Freudentanz nevu lovamnál, aki mellesleg Nadine Capellmann lovának az apja - ez a módszer sokat használt a fedelesbe való bemenetelnél. Ha hosszú ideig is tart, a lovakat akkor is türelemmel és következetesen kell minden új szituációhoz hozzászoktatni. A következetesség nagyon fontos, a ló tudja, hogy mi az, amit megtehet, és mi az, amit már nem. Ha ezt a határvonalat átlépi, finoman, de egyértelmuen meg kell büntetni.
|